Sikkasztás, csalás vagy kártérítés?
Gyakorta fennálló probléma, hogy az emberek nem tudják eldönteni egy adott jogvita kapcsán, hogy milyen irányban induljanak el az igényérvényesítés kapcsán és itt most nem feltétlenül arra kell gon...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2025. április 30. ( 9 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
A magyar jogban a házasság intézménye a Polgári Törvénykönyv (továbbiakban Ptk.) szabályai alapján jön létre. A házasság joghatás kiváltására alkalmas érvényes jognyilatkozat, amelyet két személy közös akaratnyilvánításával hoz létre. A házasságkötés feltételei kógens szabályok, amelyek biztosítják az érvényességet és védik a felek, illetve a társadalom érdekeit.
A Ptk. szerint házasságot nagykorú személyek, férfi és nő köthetnek, tehát alapvető feltétel a cselekvőképesség. Kiskorú, azaz a tizennyolcadik életévét be nem töltött személy csak a gyámhatóság előzetes engedélyével köthet házasságot, amennyiben a tizenhatodik életévét betöltötte. A cselekvőképességet kizáró gondnokság alatt álló személy nem köthet házasságot, ahogyan a cselekvőképtelen állapotban lévő személy sem, míg a cselekvőképességet korlátozó gondnokság alatt álló személy esetében a házasságkötési képesség vizsgálata szükséges.
A törvény több akadályt is nevesít, amelyek fennállása esetén házasság nem köthető, érvénytelen:
A házasság érvényességéhez az anyakönyvvezető előtti személyes megjelenés, két tanú jelenléte, valamint az eskü szövegének elmondása szükséges, miszerint a jelenlévő felek egymással házasságot kívánnak kötni. A házasság polgári jogi aktus, amely az állami anyakönyvi rendszerben kerül nyilvántartásba vételre. Az egyházi szertartásnak nincs jogi hatálya, bár társadalmi vagy vallási szempontból jelentős lehet.
Az anyakönyvvezető köteles megvizsgálni, hogy a házasságkötés törvényi feltételei fennállnak-e. A felek kötelesek előzetesen szándékukat bejelenteni, és igazolni személyazonosságukat, családi állapotukat, valamint szükség esetén benyújtani a gyámhatósági engedélyt.
A Polgári Törvénykönyv szigorú feltételekhez köti a házasság létrejöttét, amelyek célja a felek védelme, a családalapítás stabilitásának elősegítése és a közrend védelme. A házasságkötés nem csupán magánjogi ügylet, hanem kiemelt közjogi jelentőséggel is bír, amely a társadalom alapegységeként szolgáló család jogi kereteit biztosítja.
Gyakorta fennálló probléma, hogy az emberek nem tudják eldönteni egy adott jogvita kapcsán, hogy milyen irányban induljanak el az igényérvényesítés kapcsán és itt most nem feltétlenül arra kell gon...
Sajnos számos ügyfelünk küzd azzal a problémával, hogy tartozásaik mértéke meghaladják gazdasági teljesítőképeségük határait. Az ilyen esetekben, amikor az adós nem tuja adósságát megfizetni, a jog...
Ügyfeleink sokszor kapják eljáró jogászainktól azt a tanácsot, hogy a felek között otthon barkácsolt okiratokat mindenképp lássák el két tanúval. Sok ügyfélben ez értetlenséget vált ki, mivel habár...
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 5 munkanapon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 5 munkanapon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.