Vagyon elleni bűncselekmények I.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2025. április 30. ( 7 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
Ha valaha próbált eligazodni a jog világában, biztosan találkozott már olyan címekkel, mint jogtanácsos, ügyvédjelölt vagy jogi előadó. A hétköznapokban gyakran keverednek ezek a fogalmak, pedig a különbségek egyáltalán nem jelentéktelenek, főleg, ha valaki jogi segítséget keres.
Ebben a cikkben közérthetően elmagyarázzuk, mit jelent pontosan a „jogász”, ki az a „joghallgató”, és hogyan lesz valakiből ügyvéd. Jó hír: nem kell jogi diploma, hogy eligazodjon ezekben a szerepekben.
A joghallgató az a személy, aki még egyetemi tanulmányait végzi jogászképzésen. Ez a képzés öt évig tart, és a végén egyetemi oklevelet (diplomát) kap, amellyel jogász válhat belőle.
Joghallgatóként a hallgatók bár még nem dolgoznak önállóan jogi ügyeken, de gyakran már egyetem mellett is vállalnak jogi adminisztratív munkát és gyakornoki pozíciókat irodákban, bíróságokon vagy ügyészségeken.
Jogásznak nevezzük azt a személyt, aki jogi egyetemet végzett és megszerezte a diplomáját. Ez azonban még nem jelent ügyvédi jogosultságot!
A „jogász” egy általános kifejezés, amely nem utal konkrét hivatásra vagy kamarai tagságra. Jogász lehet például:
A jogász tehát egy alapvégzettség. Elmondható, hogy minden ügyvéd jogász, de nem minden jogász ügyvéd.
A jogi előadó olyan jogvégzett személy, aki az egyetemi diploma megszerzése után cégnél kezdett el dolgozni, nem pedig ügyvédi irodában.
Jellemzően:
A jogtanácsos az a jogász, aki minimum három évet dolgozott jogászként és utána pedig szakvizsgát tett.
Korábban külön szakág volt, ma már a jogtanácsos is ügyvédi kamarai tag, de tevékenysége jellemzően a következőkre korlátozódik:
A jogtanácsos tehát nem vállalhat magánszemélyeket vagy más cégeket, csak a munkáltatója érdekében járhat el.
Az ügyvédjelölt már diplomás jogász, aki az ügyvédi hivatás gyakorlásához szükséges gyakorlati időszakát tölti. Ez jellemzően 3 év, amit egy tapasztalt ügyvéd mellett kell eltöltenie.
Feladatai általában:
Az ügyvédjelölt még nem önálló ügyvéd, csak az őt foglalkoztató ügyvéd irányítása mellett járhat el. Ez a lépcsőfok a tényleges ügyvédi tevékenységhez vezet.
Az ügyvéd a jogtanácsoshoz hasonlóan már szakvizsgázott jogász, aki jogosult:
Összefoglalva a leírtakat, a jog világában a megnevezések mögött komoly különbségek húzódnak. Nem minden jogvégzett jogosult képviselni Önt bíróságon vagy hatóság előtt, ahogy az sem mindegy, milyen felelősséget vállal az adott szakember.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
Korábbi cikkünkben a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények kategóriáját ismertettük. Jelen cikkünkben a vagyon elleni bűncselekmények másik nagy kategóriájával foglalkozunk, az „sima” vagyon elle...
Bár messze még a 2023-as szezon, az esküvői szolgáltatók lefoglalása már javában megkezdődött. Mindenki igyekszik minél jobb áron, minél professzionálisabb szolgáltatásra szerződni. Nyilván az, hog...
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 5 munkanapon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 5 munkanapon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.