Vagyon elleni bűncselekmények I.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2025. április 30. ( 7 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
Cikkünk első részében bemutattuk, kik azok a joghallgatók, jogi előadók, ügyvédjelöltek, jogtanácsosok és ügyvédek – és hogyan viszonyulnak egymáshoz ezek a sokszor félreértett megnevezések. A második részben tovább bővítjük a képet, és közérthetően elmagyarázzuk, kik azok a közjegyzők, végrehajtók, ügyészek, bírók és jogi referensek, milyen jogkörrel rendelkeznek, és mikor fordulhatunk hozzájuk.
A közjegyző állami felhatalmazással rendelkező, pártatlan jogi szakember, aki közhiteles okiratokat készít, tanúsít bizonyos tényeket és eljárásokat, valamint nemperes eljárásokat vezet. Feladatai közé tartozik például:
A közjegyzői tevékenység célja a jogviták megelőzése és a jogbiztonság erősítése.
A végrehajtó önálló bírósági végrehajtóként működik, és feladata a jogerős bírósági vagy közjegyzői határozatok végrehajtása. Ez magában foglalja például:
A végrehajtó tevékenységét szigorú jogszabályok szabályozzák, és munkáját az állam felügyeli.
Az ügyész az állam nevében jár el a büntetőeljárásokban, és feladatai közé tartozik:
Az ügyészség független intézmény, amelynek célja a törvényesség biztosítása és a közérdek védelme.
A bíró független és pártatlan jogi szakember, aki a bíróságon ítélkezik a hozzá benyújtott ügyekben. Feladatai közé tartozik:
A bírók munkáját az Alaptörvény és a vonatkozó jogszabályok szabályozzák, és tevékenységüket az Országos Bírói Tanács felügyeli.
A jogi referens állami vagy önkormányzati intézményeknél dolgozó jogász, aki jogi tanácsadást nyújt és határozatokat hoz.
A jogi referensek fontos szerepet töltenek be a közigazgatás jogszerű működésének biztosításában.
Ahogyan látható, a jog világában rengeteg különböző szereplő van, és mindegyikük más-más feladatkörrel, felelősséggel és jogosultsággal rendelkezik. Akár közjegyzőről, bírókról vagy jogi referensekről van szó, mindannyian hozzájárulnak ahhoz, hogy a jogrendszer működőképes és kiszámítható maradjon.
Bár a lista messze nem teljes – hiszen említhetnénk még például a bírósági titkárokat, az ombudsman szerepét vagy a jogi asszisztenseket is –, igyekeztünk azokat bemutatni, akikkel a nem jogászi területen dolgozó emberek a leggyakrabban találkozhatnak.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
Korábbi cikkünkben a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények kategóriáját ismertettük. Jelen cikkünkben a vagyon elleni bűncselekmények másik nagy kategóriájával foglalkozunk, az „sima” vagyon elle...
Bár messze még a 2023-as szezon, az esküvői szolgáltatók lefoglalása már javában megkezdődött. Mindenki igyekszik minél jobb áron, minél professzionálisabb szolgáltatásra szerződni. Nyilván az, hog...
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 5 munkanapon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 5 munkanapon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.