Magánindítvány köteles bűncselekmények
Vannak olyan bűncselekmények, amelyekben csak és kizárólag akkor kerül lefolytatásra büntetőeljárás, ha a meghatározott személy ezt indítványozza. Általánosságban a büntetőügyekről elmondható, hogy...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2022. december 20. ( 660 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
Akár szeretnénk belegondolni, akár nem, lassan ez az év is véget ér. Az adventi időszak egyik nagy feladatai közé tartozik az is, hogy minden szerettünknek megfelelő ajándékot találjunk. Ezen feladat abszolválása érdekében számtalan bevásárlóközpontot látogatunk meg, illetve jóval többet vásárlunk az online térben is. Az ünnepi időszakban különösen kellemetlen „meglepetésként” érhet minket, ha a vásárlás hevében döbbenünk rá: akaratunk ellenére fosztottak meg értékeinktől.
Az adventi vásárokon, illetve a zsúfolt bevásárlóközpontokban sajnos még napjainkban is nagy a veszélye annak, hogy lopás áldozatává váljunk. A zsebtolvajok sajnos ezekben az időszakokban igen aktívan „tevékenykednek”. Általános tanácsként elmondható, hogy bevásárlások alkalmával csak a legszükségesebb iratokat, tárgyakat vigyük magunkkal, és lehetőleg csak annyi készpénzt, amennyire valóban szükségünk van. Ha mégis megtörténik a baj, akkor viszont annál nagyobb esélyünk van megtalálni a tolvajt, minél hamarabb észleljük, hogy megfosztottak minket értékeinktől. A bevásárlások alkalmával éppen ezért érdemes minél gyakrabban ellenőriznünk, hogy minden magunkkal vitt értékünk meg van-e még.
Amennyiben viszont megtörténik a baj, s észleljük, hogy lopás áldozatává váltunk, úgy érdemes mihamarabb megtenni a szükséges lépéseket. Ha emlékszünk, hogy értékeink még mikor voltak legutoljára nálunk, úgy ennek környékén érdemes kezdeni a kérdezősködést, hátha valaki szemtanúja volt az esetnek. Érdemes továbbá felmérni, hogy hol, milyen közterületi és/vagy magán tulajdonban lévő kamerák láthatták az esetet. Ezen kívül az esetet célszerű jelezni a bevásárlóközpont vagy karácsonyi vásár biztonsági szolgálatának is.
Fontos továbbá, hogy ilyen esetben minél előbb tegyünk rendőrségen feljelentést ismeretlen személlyel szemben és közöljük is a hatóságokkal azokat az információkat, amiket mi már előzetesen felderítettünk.
Ma már pedig már talán említeni sem kell, hogy amennyiben eltulajdonított értékeink között bankkártya is volt, annak tiltásáról mihamarabb gondoskodjunk.
Az internetes vásárlások alkalmával, illetve általában az internethasználattal kapcsolatosan a fentiektől eltérő veszélyek leselkednek ránk.
Általános tanácsként nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy csak olyan weboldalról vásároljunk, ahol fel van tüntetve, hogy pontosan ki az eladó, illetve az eladó kapcsolattartási adatai. Külföldről történő rendelés esetén legyünk különösen körültekintően, ugyanis probléma esetén egyáltalán nem lesz egyszerű jogainkat érvényesíteni. Ezen túlmenően pedig soha ne vásároljunk olyan weboldalról, ahol semmilyen adatot nem találunk az eladó személyére vonatkozóan.
A fenti tanácsokon túlmenően érdemes megfontolnunk annak lehetőségét, hogy amit csak lehet utánvétes fizetéssel rendeljünk meg. Bankkártya adatainkkal ugyanis sajnos egyszerűbb visszaélni, mint gondolnánk. Éppen ezért, hogyha bankkártyás fizetésünk során akár csak a legkisebb gyanú merül fel bennünk, hogy nem megbízható oldalról vásárlunk, úgy szakítsuk meg a fizetési műveletet, lehetőleg még az előtt, hogy megadnánk bankkártyánk adatait. Érdemes megfontolni olyan – akár virtuális – bankkártya létrehozását is, amellyel kizárólag online vásárlásainkat intézzük, s amin mindig csak annyi pénzt tartunk, amennyit éppen el kívánunk költeni.
Természetesen internetes vásárlások alkalmával is felmerülhet, hogy utólag jövünk rá arra, hogy valamilyen átverés részesei lettünk. Ebben az esetben is elmondható, hogy ha bankkártya adatainkhoz illetéktelenek is hozzáférhettek, akkor azonnal tiltsuk le a bankkártyát. Egyes esetekben szóba jöhet az is, hogy feljelentést teszünk a rendőrségen, bár az ilyen esetek többségében sajnos a rendőrség nem tudja felderíteni, hogy pontosan ki az elkövető. Ezen túlmenően az ilyen csalások esetében a szálak általában külföldre – sokszor Európán kívülre – vezetnek, így az elkövetők személyének felderítését a nemzetközi elem is bonyolítja. Az online térben történő vásárlásaink során tehát a hangsúly alapvetően a megelőzésre tehető.
Akár online, akár „offline” vásárlunk legyünk mindig nagyon körültekintőek, különösképpen a karácsonyi időszakban. A tömeg, a kapkodás, a figyelmetlenség sajnos sokszor vezethet olyan szituációkhoz, amelyekből nagyon rosszul jöhetünk ki és amelyet a pénztárcánk bánhat. Éppen ezért az adventi, karácsonyi időszakban is legyünk figyelmesek és vigyázzunk a saját és egymás értékeire is. Ha pedig a posta keverte el, vagy éppen rongálta meg csomagunkat, akkor pedig az alábbi cikkünket érdemes áttanulmányozni.
Vannak olyan bűncselekmények, amelyekben csak és kizárólag akkor kerül lefolytatásra büntetőeljárás, ha a meghatározott személy ezt indítványozza. Általánosságban a büntetőügyekről elmondható, hogy...
Úgy gondoljuk, nem lehet elég olyan cikket írni, amelyben arra hívjuk fel olvasóink figyelmét, hogy mindennapjaink során nagyon körültekintően kell eljárnunk azért, hogy ne váljunk csalás áldozatáv...
Szinte köztudott, hogy a jogszabályoknak nem lehet visszaható hatálya, hiszen a jogbiztonság alapvető követelményeiből ez következik. Nem lehet jogbiztonságról beszélni akkor, ha nem tudom, hogy a ...
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.