Vagyon elleni bűncselekmények I.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2024. február 28. ( 226 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
Bár a köztársasági elnök lemondása nem példa nélküli, mégis mozgalmas időszak következik hazánkban a lemondás után. Ugyan jelenleg a sajtó még sokkal inkább az ide vezető úttal, az okokkal és a tisztségről való lemondás indokaival van elfoglalva, várhatóan azonban nemsokára az új köztársasági elnök megválasztásáról szóló cikkek tömkelegével is találkozni fogunk a médiában. Jelen cikkünk célja sem az, hogy a jelenlegi helyzethez vezető okokat és körülményeket értékeljük, hanem az, hogy bemutassuk, mire is lehet számítani az elkövetkezendő napokban.
Bár kétségkívül fontos a közvélemény tájékoztatása, jogi szempontból mégsem az minősül lemondásnak a köztársasági elnök részéről, hogy kiáll a kamerák elé és bejelenti, hogy lemond tisztségéről. A köztársasági elnök jogállásáról és javadalmazásáról szóló törvény alapján ugyanis a köztársasági elnök az Országgyűléshez intézett írásbeli nyilatkozatával mondhat le megbízatásáról. Az írásbeli lemondó nyilatkozat benyújtása ugyanakkor jelenlegi jogszabályaink alapján még nem elegendő. Az említett törvény ugyanis azt is előírja, hogy a lemondás érvényességéhez az Országgyűlés elfogadó nyilatkozata szükséges. A nyilatkozat benyújtását követően az Országgyűlés tizenöt napon belül kérheti a köztársasági elnököt, hogy elhatározását újból fontolja meg. Ez tehát egy lehetőség az Országgyűlés számára, tehát úgy is dönthet, hogy nem fordul ilyen kéréssel a köztársasági elnök felé.
Amennyiben viszont kéri és a köztársasági elnök az elhatározását írásbeli nyilatkozatával fenntartja, az Országgyűlés a lemondás tudomásulvételét nem tagadhatja meg.
Természetesen arra is konkrét jogszabályi előírások vannak, hogy mindezek alapján a köztársasági elnök megbízatása mikor szűnik meg. E körben az alábbi variációk képzelhetőek el:
A köztársasági elnök lemondása után egy rövid, átmeneti időszak veszi kezdetét az új köztársasági elnök megválasztásáig. Ezen átmeneti időszakban a köztársasági elnök feladat- és hatásköreit az Országgyűlés elnöke gyakorolja. A köztársasági elnök helyettesítése idején az Országgyűlés elnöke országgyűlési képviselői jogait nem gyakorolhatja, és helyette az Országgyűlés elnökének feladatait az Országgyűlés által kijelölt alelnök látja el.
Abban az esetben, hogyha a köztársasági elnök megbízatása idő előtt szűnt meg, a megszűnéstől számított harminc napon belül meg kell választani az új köztársasági elnököt. A köztársasági elnök választását az Országgyűlés elnöke tűzi ki. Az Országgyűlés pedig a köztársasági elnököt titkos szavazással választja.
A szavazást azonban megelőzi a jelölés időszaka. Egy adott személy jelölésének érvényességéhez az országgyűlési képviselők legalább egyötödének írásbeli ajánlása szükséges. A jelölést az Országgyűlés elnökéhez a szavazás elrendelése előtt kell benyújtani. Minden országgyűlési képviselő egy jelöltet ajánlhat, annak pedig, aki több jelöltet ajánl, mindegyik ajánlása érvénytelen.
A jelenlegi köztársasági elnököt kétfordulós szavazáson választják meg. Amennyiben valamely jelölt az első fordulón megszerzi az országgyűlési képviselők kétharmadának szavazatát, úgy ő lesz a köztársasági elnök. Amennyiben nincs ilyen személy, akkor kell egy második szavazást is tartani. A második szavazás során azonban már csak a két legtöbb szavazatot kapott jelöltre lehet szavazni. Ha az első szavazáskor az első helyen szavazategyenlőség alakul ki, azokra a jelöltekre lehet szavazni, akik a legmagasabb számú szavazatot kapták, tehát akik az első helyen állnak. Ha az első szavazáskor csak a második helyen áll elő szavazategyenlőség, azokra a jelöltekre lehet szavazni, akik a két legmagasabb számú szavazatot kapták. Ez utóbbi esetben tehát az első helyen álló és a második helyen álló, legalább két személyre lehet szavazni, ami azt jelenti, hogy legalább három olyan jelölt lesz, akire érvényesen lehet szavazatot leadni. A második szavazás alapján megválasztott köztársasági elnök az, aki – tekintet nélkül a szavazásban részt vevők számára – a legtöbb érvényes szavazatot kapta. Ha a második szavazás is eredménytelen (mert például szavazategyenlőség alakult ki), akkor ismételt jelölés alapján új választást kell tartani.
A szavazás azonban gyorsan zajlik, hiszen azt legfeljebb két egymást követő nap alatt be kell fejezni.
A fentiek szerint megválasztott köztársasági elnök a korábbi köztársasági elnök megbízatásának lejártakor, a megbízatás idő előtti megszűnése esetén (így például lemondás esetén) a választás eredményének kihirdetését követő nyolcadik napon lép hivatalba. A hivatalba lépését megelőzően a köztársasági elnök az Országgyűlés előtt esküt tesz.
A fentiek alapján tehát várható, hogy viszonylag gyorsan, még a tavaszi időszak kezdetén sor kerül az új köztársasági elnök megválasztására Magyarországon. Kétségtelen, hogy a jelenlegi jogszabályi környezetben a köztársasági elnöki tisztség nem marad sokáig betöltetlen. Érdemes tehát figyelni a sajtóban megjelenő értesüléseket a jelöltekről, illetve a megválasztás folyamatáról.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
Korábbi cikkünkben a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények kategóriáját ismertettük. Jelen cikkünkben a vagyon elleni bűncselekmények másik nagy kategóriájával foglalkozunk, az „sima” vagyon elle...
Bár messze még a 2023-as szezon, az esküvői szolgáltatók lefoglalása már javában megkezdődött. Mindenki igyekszik minél jobb áron, minél professzionálisabb szolgáltatásra szerződni. Nyilván az, hog...
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.