Saját magunknak okozott kár és a biztosító
Biztosan a kedves olvasó is találkozott már olyan esettel, amikor valaki saját felróható magatartása miatt okozott kárt saját magának. Ilyenkor még a biztosítók is kihátrálnak, ugyanis nem fizet a ...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2023. február 14. ( 575 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
Sokszor, sok helyen tettünk említést arról, hogy egy idegenhibás közlekedési baleset következtében a károsult vajon milyen kártérítési igényeket és kivel szemben érvényesíthet. Mostani cikkünkben azzal az esetkörrel foglalkozunk, amikor maga a károkozó rendezteti a saját gépjármű, vagy egyéb kárát a casco biztosítási szerződésének terhére.
A gépjármű vásárláskor talán felmerülhet az igény, hogy a kötelező gépjárműfelelősség biztosítási szerződés mellett, akár casco biztosítási szerződést is kössön a jármű tulajdonosa, üzemben tartója. A tapasztalat az, hogy casco biztosítási szerződést leginkább az új járművek esetében kötnek, ezen belül is a finanszírozás mellett vásárolt autók körében. Ez a biztosítási szerződés hivatott olyan káreseményekre téríteni, mint a lopáskár, vagy rongálásból eredő károkra. Persze ahány biztosító, annyiféle eseményre nyújthat szolgáltatást a szerződők részére. A lényeg azonban mégiscsak az, hogy meghatározott díj ellenében, a biztosított jármű vonatkozásában bekövetkezett és a szerződésben rögzített eseményre, a biztosító egy meghatározott, szintén a szerződésben rögzített szolgáltatást nyújt. Tehát itt lényeges elem, hogy a szerződő csak arra tarthat igényt, melyre leszerződött és a biztosító is azt a szolgáltatást köteles nyújtani, mely a szerződésben szerepel.
Ha bekövetkezik egy olyan káresemény, melyre a casco-s biztosítási szerződés jó eséllyel kiterjed, akkor a szerződőnek mindenképp írásban, a bizonyítékok előterjesztésével szükséges a kárbejelentést megtennie. Manapság a legkönnyebb módja ennek az online felületen is elérhető elektronikus kárbejelentési folyamat. Ha valakinek ehhez nincs affinitása, akkor arra is mód nyílik, hogy akár személyes, valamelyik ügyfélszolgálaton, akár postai úton tegye meg a biztosító felé a kárbejelentését.
A biztosítók meghatározzák azt, hogy bizonyos események bejelentése során milyen iratokat szükséges csatolni. Így lopáskár esetén feltétlenül számítani kell arra, hogy a feljelentést is csatolni kell majd a biztosító számára.
Sok ügyfél van abban a hitben, hogy egy sajáthibás balesetnél a casco biztosítója a teljes kárigényét meg fogja fizetni a részére. Itt van annak jelentősége, hogy a szerződő milyen tartalommal, pontosan milyen biztosítási eseményekre és körben kötött biztosítási szerződést. Ugyanis egy gépjármű kár esetén tipikusan a javítási költséget téríti a biztosító, de már olyan tételeket nem, melyek esetleg a gépjármű szervizelése miatti kiesett jövedelemmel összefüggésben merülnek fel.
Ha esetleg a gépjármű sérülései miatt totálkáros kárrendezésről van szó, akkor a biztosító jellemzően meghatározza azt, hogy a jármű a baleset időpontjában – objektív számításokat- mekkora értéket képviselt. Ez egy EUROTAX számítással határozható meg. Érdemes ennek a számításnak az ellenőrzésekor figyelemmel lenni arra, hogy amennyiben a biztosítási szerződés például nem fedezi az extra tartozásokat, akkor ezeknek a megfizetésére nem is kötelezhető a biztosító.
A totálkár kifizetés során a biztosító a káridőpontbeli érték és a roncsérték közötti különbözetet téríti meg, majd levonja ezen felül az esedékes biztosítási díjat és a szerződésben meghatározott önrész mértékét is.
Összefoglalva tehát, a casco biztosítási szerződések tekintetében mindig elsődlegesen arra kell figyelemmel lenni, hogy a szerződésben meghatározott biztosítási eseményre és szolgáltatásra tarthat igényt a szerződő.
Biztosan a kedves olvasó is találkozott már olyan esettel, amikor valaki saját felróható magatartása miatt okozott kárt saját magának. Ilyenkor még a biztosítók is kihátrálnak, ugyanis nem fizet a ...
E cikk megírásakor még nagyban a karácsonyra koncentrál mindenki. Ugyanakkor, a leleményesebbek már most tervezik a januári, februári időszakra vonatkozó síelést. Az utazás tervezéséhez azonban nem...
Sokan, amikor megkötnek egy lakásbiztosítást, nem igazán olvassák el, hogy az általuk megkötött szerződés mely káresemények kapcsán jelent fedezetet. A legtöbb ember úgy áll a lakásbiztosításhoz, h...
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.