Vagyon elleni bűncselekmények I.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2023. április 20. ( 532 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
Az üdülési jog, mint fogalom sokak számára ismert, mivel a kilencvenes, de még a kétezres években is nagy számban kötötték az emberek, az előre tervezett, fix és ár-érték arányban kedvező nyaralás érdekében. Bár mára az üdülőhasználati szerződések nem jönnek létre olyan nagy számban, mint húsz-harminc évvel ezelőtt, azonban tény, hogy a mai napig lehetőség azoknak, akik a megszokás emberei.
Az üdülőhasználati szerződés lényege, hogy az ember egy előre meghatározott díj fejében, minden évben (vagy amilyen időközre a szerződés szól), egy meghatározott időintervallumban ugyanakkor, ugyanott jogosult üdülni. Tehát például minden év májusának első hetében, egy hetet egy Balaton parti üdülőben eltölteni, másodmagával.
Az üdülőhasználati szerződések határozott időre jönnek létre, viszonylag hosszú időtartamra. A ritkább eset az, ha csak tíz-húsz évre kötnek szerződést, nem ritka az sem, hogy a szerződés 99 évre jön létre a felek között.
Számomra elképesztő, hogy vannak emberek, akik tudják, hogy életük végéig minden év májusának első hetében ugyanott szeretnének lenni, míg én azzal is nehezen küzdök meg, hogy holnapután hová menjek kirándulni és lesz-e hozzá egyáltalán kedvem. De hát nem vagyunk egyformák, így szép a világ.
Amit azonban érdemes átgondolni egy ilyen jellegű szerződés megkötése kapcsán, az nem csak az, hogy akarunk-e a következő ötven-száz éveben ugyanott nyaralni és ha több főre kötjük meg a szerződést, akkor a gyerekeink, amikor már felnőttek, akarnak-e velünk jönni vagy esetleg átvenni az üdülési jogot, hanem az is fontos tényező, hogy a fenntartási költséget tudjuk-e fizetni.
Általában az üdülőhasználati szerződések megkötésekor meg kell fizetni egy nagyobb összeget, szállástól és a szerződésben foglalt személyek számától több százezer, de akár milliós tételt, ezen felül pedig minden évben kell fizetni fenntartási költséget.
Mert mindig fix, nem kell gondolkodni rajta, hova menjen nyaralni az ember, hiszen minden évben ugyanakkor, ugyanoda fog menni.
Ami viszont fontosabb érv, hogy hosszútávon általában megéri.
A fenntartási költség, melyet általában évente egyszer kell megfizetni, jóval alacsonyabb, mintha az adott helyen szállást foglalnánk. Ha pedig a szerződés megkötésekor egyösszegben kifizetett díjat, elosztjuk azokkal az évekkel, amelyekben igénybe tudjuk venni az üdülési jogot, akkor az jön ki, hogy sokkal kedvezményesebben nyaralunk, mintha csak úgy lefoglalnánk a szállást.
A vendégnek kedvezőbb az összeg, a szállásnak pedig jó, hiszen fix bevételi forrás.
Mert nehéz tőle szabadulni.
Vannak, akik tíz év után ráunnak ugyanarra a szállásra és a szerződés felmondásának lehetőségét keresik, hiszen a fennmaradó 89 évet, nem feltétlenül szeretnék ugyanott eltölteni.
Az ilyen, határozott idejű szerződéseket, azonban nem lehet csak úgy felmondani, ahhoz valamilyen indok kell, például szerződésszegés. Ha minden rendben történik a szolgáltatás során, akkor pusztán azért nem lehet felmondani egy szerződést, mert már unjuk a hotel auráját.
Ezekben az esetekben a másik fél konszenzusos hozzáállásán múlik, hogy a szerződést közös megegyezéssel megszüntetik-e.
Sokszor történik meg az, hogy az évenként fizetendő fenntartási költségek összege lesz teher a jogosult számára, mert míg aktív éveiben egyszerűen ki tudta fizetni az évenkénti összeget, nyugdíjas korban már kevésbé kigazdálkodható.
Sajnos az önmagában nem felmondási ok, hogy az egyik fél anyagilag nem tudja megengedni magának a szerződésben foglalt összeg megfizetését.
Ilyen esetekben mindenképpen a közös megegyezés felé kell orientálódni és adott esetben megegyezni az üdülési jogot biztosító féllel, hogy a szerződés tartamának leszállítása esetén, előre kifizetésre kerül egy meghatározott összeg, melynek ellentételezéseként a szerződés a leszállított tartam végén megszűnik.
Az üdülési jog jogosultja évente fenntartási költséget köteles fizetni a szerződés alapján, mely magában foglalja a szállás rezsijét, takarítását, adott esetben wellness használatot, illetve minden üdüléssel kapcsolatos előre meghatározott költséget.
Az utóbbi években azonban a rezsiárak növekedése miatt a szállásoknak sokkal magasabb költségeik vannak ennek terén, mint korábban.
Az üdülési szerződések legtöbbjében a fenntartási költség úgy kerül meghatározásra, hogy a szerződés megkötésekor a felek megállapodnak egy meghatározott fenntartási költségben, melyet az üdülési jogot szolgáltató fél évente inflációkövetően megemelhet.
Nyilvánvaló, hogy ha ötven évre kötnek egy szerződést, akkor előre nem számítható ki, hogy mennyi lesz a reális fenntartási költség ötven év múlva, emiatt a szerződés részévé kell tenni ezek emelkedését.
Ami viszont jelenleg a problémát okozza, hogy az energiaárak nem az infláció mértékével emelkedtek meg, hanem egyes források szerint, az emelkedés 300%-ra tehető.
Nyilván ezt a szolgáltatói szektor is megérzi, mely miatt az inflációkövető fenntartási költségemelés nem lenne elegendő a rezsiköltségek kigazdálkodására.
Emiatt több szállás is tájékoztató levelet küldött a vendégek számára, hogy a megnövekedett energiaárak miatt, a fenntartási költségek jóval megemelkednek és több ügyfelünk is jelzett nekünk, hogy korábbi évek dupláját szeretné elkérni a szállás.
Ez viszont nem így működik.
Ugyanúgy, ahogy a szerződés felmondásának szempontjából irreleváns, hogy valaki anyagilag olyan helyzetbe kerül, hogy nem tudja megfizetni az üdülési joga költségeit, ugyanúgy irreleváns, hogy a másik félnek megemelkedtek a költségei.
Mivel az üdülési szerződéssel általában fogyasztó és vállalkozás között jönnek létre, egyébként is tisztességtelennek minősülne az a szerződési feltétel, ha a szállás egyoldalúan emelhetné a költségek összegét, előre meg nem határozott módon és a fogyasztó ilyen esetekben nem lenne jogosult elállni.
Ha tehát a szerződésünk felmondása a cél, akkor jelen esetben lehet élni azzal, hogy a szállás tájékoztató levelére válaszul akként nyilatkoznak, hogy a fenntartási költségek ilyen formában történő megemelése nem áll összhangban a szerződésben foglaltakkal, így azt nem fogadják el és inkább kérik a szerződés megszüntetését
Mivel a szállásnak nem fogja megérni, hogy alacsony fenntartási költségen is biztosítsa az üdülési jogot, így vélhetően nagyobb hajlandóságot fog mutatni a szerződés közös megegyezéssel történő megszüntetésére.
Egyéb esetben viszont a szerződés szövege lesz az irányadó, így a fenntartási költségeket csak annyival lehet emelni, amennyiben erre a szerződés lehetőséget biztosít.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
Korábbi cikkünkben a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények kategóriáját ismertettük. Jelen cikkünkben a vagyon elleni bűncselekmények másik nagy kategóriájával foglalkozunk, az „sima” vagyon elle...
Bár messze még a 2023-as szezon, az esküvői szolgáltatók lefoglalása már javában megkezdődött. Mindenki igyekszik minél jobb áron, minél professzionálisabb szolgáltatásra szerződni. Nyilván az, hog...
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.