Sikkasztás, csalás vagy kártérítés?
Gyakorta fennálló probléma, hogy az emberek nem tudják eldönteni egy adott jogvita kapcsán, hogy milyen irányban induljanak el az igényérvényesítés kapcsán és itt most nem feltétlenül arra kell gon...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2024. augusztus 22. ( 20 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
A polgári peres eljárásban rendkívüli jogorvoslatként perújításnak lehet helye a jogerős – azaz fellebbezéssel már nem támadható – bizonyos döntésekkel szemben. A perújítás rendkívüli jogorvoslat, ami gyakorlatilag megismétli a peres eljárást.
Nagyon fontos, hogy nem mindig lehetséges perújítással élni. Alapvetően a jogerős ítélet és az ítélet hatályával rendelkező határozatok ellen van helye perújításnak. Ítélet hatályú határozat a jogerős bírósági meghagyás és az egyezséget jóváhagyó végzés. Fontos, hogy a közjegyző által hozott jogerős fizetési meghagyás ellen is lehet helye perújításnak.
A Polgári Perrendtartás taxatíve meghatározza a perújítási okokat, csak ezekben az esetekben lehet helye ennek a jogorvoslatnak. A perújítási okok a következők.
A lakás kiürítése iránti kérelemnek helyt adó, a lakásbérlet felmondásának érvényességét megállapító ítélet ellen – a per főtárgya tekintetében – perújításnak helye nincs.
A perújítási kérelmet az elsőfokú bíróságnál kell írásban benyújtani. A perújítási kérelem előterjesztésének határideje hat hónap; ezt a határidőt a megtámadott határozat jogerőre emelkedésétől, ha pedig a perújítás okáról a fél csak később szerzett tudomást, ettől az időponttól kell számítani. Az ítélet jogerőre emelkedésétől számított öt év elteltével azonban perújításnak helye nincs, kivéve az Emberi Jogok Európai Bíróságának döntésére alapított perújítás esetén. Ilyenkor a döntéstől számított 60 napon belül lehet perújítással élni.
Amennyiben a kérelem érdemi vizsgálatra alkalmas, a bíróság megvizsgálja a perújítás megengedhetősége feltételeinek fennállását. Ezt a bíróság hivatalból megteszi, tárgyaláson kívül, vagy a perújítási perfelvételi tárgyaláson.
Amennyiben a bíróság megengedte a perújítást, akkor a perújítási perfelvételi tárgyalás lezárását követően akár rögtön áttérhet a perújítási érdemi tárgyalásra.
A perújítás megengedése esetén a pert a perújítási kérelem korlátai között a perújítási érdemi tárgyaláson újból kell tárgyalni. A bíróság a per újbóli tárgyalásának eredményéhez képest a perújítási kérelemmel megtámadott ítéletet hatályában fenntartja, illetve annak egészben vagy részben történő hatályon kívül helyezése mellett a jogszabályoknak megfelelő új határozatot hoz.
Gyakorta fennálló probléma, hogy az emberek nem tudják eldönteni egy adott jogvita kapcsán, hogy milyen irányban induljanak el az igényérvényesítés kapcsán és itt most nem feltétlenül arra kell gon...
Sajnos számos ügyfelünk küzd azzal a problémával, hogy tartozásaik mértéke meghaladják gazdasági teljesítőképeségük határait. Az ilyen esetekben, amikor az adós nem tuja adósságát megfizetni, a jog...
Ügyfeleink sokszor kapják eljáró jogászainktól azt a tanácsot, hogy a felek között otthon barkácsolt okiratokat mindenképp lássák el két tanúval. Sok ügyfélben ez értetlenséget vált ki, mivel habár...
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.