Vagyon elleni bűncselekmények I.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2024. augusztus 6. ( 129 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
A szerzői jog védelme alá tartoznak az irodalmi, tudományos, művészeti alkotások, továbbá - az ún. kapcsolódó jogok révén - a felhasználásukkal összefüggő teljesítmények. A szerzői jog legmeghatározóbb törekvése a szellemi alkotás ösztönzése. Ebben a körben keletkeztet személyhez fűződő és vagyoni jogokat a szerző javára. A szerzői művek felhasználásának ellenértékét képező jogdíjak hivatottak megfizetni a szerzői, alkotói ráfordításokat.
Szerzői jogi védelem övezi például a szépirodalmi műveket, zeneműveket, filmalkotásokat, festést, szobrászat útján létrejött alkotásokat, valamint védelmet biztosít olyan műtípusok esetében is, mint a szoftverek, illetve az adatbázisok. Mindezek mellett a szerzői joghoz szorosan fűződő szomszédos jogi teljesítmények is védelemben részesülnek, mint a zenészek, színészek előadásai, a hangfelvételek és a rádió- és televízió-szervezetek műsorai egyaránt.
A szerzői jogi védelmet az alkotásnak az egyéni, eredeti jellege hozza létre. Egyéni, amennyiben több kifejezésmód közül a szerző egy sajátos verziót választ és eredeti, ha azt maga a szerző hozza létre, nem pedig lemásol egy, már meglévő dolgot. Az egyéniségre és eredetiségre vonatkozó követelmény ugyanis az alkotás kifejezésmódjára, az alkotásban foglalt gondolatok, információk megjelenítésére vonatkozóan kell, hogy megvalósuljon.
A szerzői jogi védelem automatikusan, a mű létrejöttétől kezdődően, a törvény ereje révén jön létre. Nincs szükség hatósági eljárásra, bejegyeztetésre, azaz a jogi védelem kialakulásának nem feltétele, hogy a művet valahová bejelentsék, vagy bárhol nyilvántartásba vegyék.
A szerzői művet a szerzői jog kizárólag a vonatkozó jogszabályban (Szjt.) meghatározott ideig védi, mely alapján az alkotás a szerző életében és halálát követő hetven éven át részesül védelemben, ezt jelenti a védelmi idő.
A mű felhasználására többségben a szerző engedélyével kerülhet sor, mely fejében a szerzőt főszabály szerint ellenérték illeti meg. A szerző engedélyéhez kötött felhasználási esetek például: a többszörözés, a terjesztés, a nyilvános előadás, a nyilvánossághoz közvetítés sugárzással. Az főbb szabad felhasználási esetek például: idézés, átvétel, magáncélú másolat.
Abban az esetben, ha a szerzői jogainkat megsértik peren kívül, polgári perben vagy esetenként feljelentéssel (pl. bitorlás esetén) kereshető jogorvoslat.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
Korábbi cikkünkben a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények kategóriáját ismertettük. Jelen cikkünkben a vagyon elleni bűncselekmények másik nagy kategóriájával foglalkozunk, az „sima” vagyon elle...
Bár messze még a 2023-as szezon, az esküvői szolgáltatók lefoglalása már javában megkezdődött. Mindenki igyekszik minél jobb áron, minél professzionálisabb szolgáltatásra szerződni. Nyilván az, hog...
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.