Haláleseti rendelkezés és bankszámla
Közeli szerettünk elveszítése lelkileg és érzelmileg nehéz időszak, de az amúgy sem könnyű heteket, hónapokat tovább nehezítheti, ha a család megélhetését biztosító pénz, megtakarítás az elhunyt ba...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2024. április 29. ( 138 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
A végrendelet az örökhagyónak a vagyonáról vagy annak egy részéről halál esetére szóló rendelkezése.
A végrendelet fajtáit tekintve egymástól elsősorban el kell határolni a szóbeli és az írásbeli végrendeletet. Az írásbeli végrendelet további két nagy csoportra osztható: közvégrendeletre és írásbeli magánvégrendeletre. Írásbeli magánvégrendeletnek minősül a holográf, azaz az örökhagyó által sajátkezűleg írt végrendelet, az allográf, azaz a más személy által írt és tanúk előtt tett végrendelet, továbbá a közjegyzőnél letett végrendelet.
Szóbeli végrendeletet tenni kizárólag kivételes esetekben lehetséges, mely esetköröket a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény tartalmazza.
7:20. § [A szóbeli végrendelet kivételessége]
Szóbeli végrendeletet az tehet, aki életét fenyegető olyan rendkívüli helyzetben van, amely írásbeli végrendelet tételét nem teszi lehetővé.
A fent említett feltételeket megelőzően a végintézkedési képességnek is fenn kell állnia. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy ebben a formában is kizárólag azok végrendelkezhetnek, akik egyébként jogosultak írásbeli végrendeletet vagy közvégrendeletet tenni, valamint ők is csak abban az esetben, ha a törvényben megjelölt rendkívüli helyzet fennáll. Fontos, hogy a korlátozottan cselekvőképes személy még a fent megjelölt rendkívüli helyzetben sem végrendelkezhet szóban.
Az életveszélynek, továbbá az életet fenyegető rendkívüli helyzetnek az örökhagyó személyére tekintettel szükséges megvalósulnia, mely bekövetkezhet külső okok alapján vagy az örökhagyó egészségi állapotából következő belső okok révén.
Külső okok lehetnek: például harci cselekmények, hajótörés, járvány, repülő szerencsétlenség.
Belső oknak minősül: a rendkívüli egészségi állapot, mely halállal fenyegető helyzetet idéz elő.
A szóbeli végrendelet kizárólag abban az esetben érvényes, ha a végrendelkező két tanú együttes jelenlétében a tanúk által értett nyelven végakaratát teljes terjedelmében szóban – vagy jelnyelvet használó végrendelkező esetében jelnyelven – előadja, és ezzel egyidőben kijelenti, hogy szóbeli nyilatkozata az ő végrendelete.
Közeli szerettünk elveszítése lelkileg és érzelmileg nehéz időszak, de az amúgy sem könnyű heteket, hónapokat tovább nehezítheti, ha a család megélhetését biztosító pénz, megtakarítás az elhunyt ba...
Minden család történetében eljön az az idő, amikor az örökléssel szembesülnek. Ilyenkor sok, sok kérdés merülhet fel az öröklés rendjével, módjával, a hagyatékkal az eljárás menetével összefüggésbe...
A legtöbb esetben egyértelműnek tűnik, hogy a gyermekek örökölnek szüleik halála esetén. Bizonyos esetekben azonban előfordul, hogy az örökös akaratán kívül nem részesül az elhunyt hagyatékából. Je...
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.