Lakástűz és kártérítés
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság tájékoztatása szerint összesen 7414 lakástűz keletkezett 2022-ben. Az idei év egyik első hírei között is egy lakástűz szerepelt: egy eltévedt tűzijáték ...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2024. március 18. ( 177 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
Olívia kisfia jelenleg az általános iskola harmadik osztályába jár. A „nagyszünetben” osztálytársaival együtt kint focizott az udvaron, a labdával pedig véletlenül betörte a tornaterem ablakát. Zita fia azonban már nyolcadikos, aki barátaival együtt jó ötletnek tartotta iskola után festékszóró pisztollyal összefesteni az iskola oldalát. Olivér kislánya az iskolai menzán csúszott el és törte össze szemüvegét, míg Attila lánya egy iskolai kiránduláson törte össze telefonját. A felsorolt esetekben mind közös, hogy azokban valamilyen károkozás történt és mindegyik történetben érintett az iskola is. Jelen cikkünkben a különböző iskolai károkozásokra vonatkozó szabályokat tekintjük át.
Olívia és Zita fiainak esetében egyértelmű, hogy a gyermekek anyagi kárt okoztak az iskolának. A tornaterem ablakát pótolni kell, a falát pedig vagy erős vegyszeres takarításnak kell alávetni, vagy újra kell festeni. Vitán felül áll, hogy mindkét eset anyagi kárt jelent az iskola számára.
A két esetben azonban eltérő, hogy míg Olívia kisfia egyszerűen gondatlan volt, amikor a tornaterem ablakai alatt focizott a barátaival, Zita fia azonban szándékosan, előre eltervezetten rongálta meg az iskola épületének falát. A kártérítés meghatározása szempontjából pedig ez hatalmas különbség a két eset között.
A nemzeti köznevelésről szóló törvény kimondja, hogy ha a tanuló tanulmányi kötelezettségeinek teljesítésével összefüggésben a nevelési-oktatási intézménynek jogellenesen kárt okoz, a Polgári törvénykönyv szabályai szerint kell helytállnia. A kártérítés összegének meghatározása során azonban a nemzeti köznevelésről szóló törvény jelentős korlátozásokat tartalmaz.
Abban az esetben ugyanis, hogyha a tanuló a kárt gondatlanul okozta, akkor a kártérítés mértéke nem haladhatja meg a kötelező legkisebb munkabér – a károkozás napján érvényes rendelkezések szerint megállapított – egyhavi összegének ötven százalékát. Amennyiben viszont a tanuló cselekvőképtelen vagy korlátozottan cselekvőképes, úgy szándékos károkozás esetén köteles az okozott kár, legfeljebb azonban a kötelező legkisebb munkabér öthavi összegének megtérítésére. Cselekvőképes, nagykorú tanulók szándékos károkozásának esetében viszont már nincs a kártérítésnek felső határa.
Tény és való, hogy a gyermeket bárhol, bármilyen baleset érheti, nincs ez másképp az iskolákban sem. Tény ugyanakkor az is, hogy ameddig a gyermekek az iskolában tartózkodnak, addig a szülőknek gyakorlatilag semmilyen ráhatásuk nincs arra, hogy a gyermekek milyen magatartást tanúsítanak, mit csinálnak. Az iskolában való tartózkodás során alapvetően a pedagógusoknak van arra ráhatásuk, hogy a gyermekek milyen magatartást tanúsítanak. Éppen ez az oka annak, hogy iskolák felelőssége igen csak szigorú a gyermekek által elszenvedett károkkal összefüggésben.
Ez a szigorú felelősségi forma azt jelenti, hogy az iskola a gyermeknek, tanulónak a tanulói jogviszonnyal összefüggésben okozott kárért vétkességére tekintet nélkül, teljes mértékben felel. Az iskola a felelősség alól csak akkor tud mentesülni, ha bizonyítja, hogy a kárt a működési körén kívül eső elháríthatatlan ok idézte elő. Ezek kívül pedig nem kell megtérítenie azt a kárt, amit a károsult elháríthatatlan magatartása okozott.
Eltérő a szabályozása azonban az iskolai kirándulásoknak. Az iskolai kirándulások során elszenvedett károkkal kapcsolatosan az intézmények felelőssége enyhébb, mint a falaikon belül történtekkel összefüggésben. A szabályozás alapján az ilyen kirándulások alkalmával a gyermekek, tanulók által elszenvedett károkért az intézmény a kártérítési felelősség általános szabályai szerint felel. Ez azt jelenti, hogy a felelősség kérdésében vizsgálandó a vétkesség fennállása, valamint szélesebbek az iskola kimentési lehetőségei: mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy magatartása nem volt felróható, az az sem szándékosság, sem gondatlanság nem terheli a bekövetkezett kárral kapcsolatosan.
Olívia és Zita gyermekeinek esetében tehát a kártérítése egy korlátozott formája merülhet fel, a gyermek vétkességének foka szerint differenciáltan. Olivér és Attila gyermekeinek esetében pedig az iskola szigorúbb, objektív felelőssége, illetve az iskolai kirándulásokra előírt enyhébb kártérítési kötelezettsége kerül előtérbe. És bár balesetek mindig előfordulnak, nem árt tudni, hogy ha bekövetkezett a baj, akkor azt melyik eset szerint kell megítélni.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság tájékoztatása szerint összesen 7414 lakástűz keletkezett 2022-ben. Az idei év egyik első hírei között is egy lakástűz szerepelt: egy eltévedt tűzijáték ...
Sokszor, sok helyen tettünk említést arról, hogy egy idegenhibás közlekedési baleset következtében a károsult vajon milyen kártérítési igényeket és kivel szemben érvényesíthet. Mostani cikkünkben a...
Mostani cikkünkben a gyermekek által okozott károkkal foglalkozunk és azt járjuk körbe, hogy vajon kit terhelhet a felelősség ilyen esetben?
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.