Ön itt áll:

Névviselés házasságkötés után – köteles vagyok felvenni a házastársam nevét?

A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2025. május 6. ( 8 napja)

Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.

Sokakban él az a kép, hogy ha házasságra lépnek, a feleség „természetes módon” felveszi a férj nevét, és onnantól kezdve azon szólítják, jegyzik, mutatkozik be. Ez azonban nem kötelező, sőt: a magyar jogrendszer többféle névviselési lehetőséget is biztosít, amelyek közül a házasulandó felek közösen, szabadon választhatnak.

A házassági név az a név, amelyet a házastárs az anyakönyvi bejegyzés alapján jogosult viselni. Ezt a Polgári Törvénykönyv szabályozza, és a lehetőségek széles skálát kínálnak – akár teljesen megőrizhető a születési név is.

A feleség lehetőségei

A házasságkötés után a nő az alábbi formák közül választhat:

  1. Megőrizheti a saját, születési nevét, vagy azt, amelyet közvetlenül a házasságkötés előtt viselt.
  2. Viselheti a férj teljes nevét (vezetéknév + keresztnév) a „-né” toldással, akár úgy is, hogy ehhez a saját korábbi nevét is hozzákapcsolja.
    Példa: Kovács Péterné és Kovács Péterné Szabó Anna.
  3. Viselheti csak a férj családi nevét a „-né” toldással, és ehhez kapcsolhatja saját utónevét is.
    Példa: Kovácsné Szabó Anna.
  4. Felveheti a férj családi nevét, és ehhez kapcsolja saját keresztnévét, toldás nélkül.
    Példa: Kovács Anna.

A férj lehetőségei

A férfiak számára is nyitott a névváltoztatás lehetősége:

  1. Meghagyhatják saját, születési vagy közvetlenül a házasság előtt viselt nevüket.
  2. Felvehetik a feleség családi nevét, amelyhez saját keresztnevüket kapcsolják.
    Példa: ha a feleség neve Szabó Anna, a férj neve lehet Szabó Péter.

Közös családi név is választható

A házastársak dönthetnek úgy is, hogy összekapcsolt családi nevet vesznek fel, amelyben mindkettejük családi neve szerepelhet (pl. Kovács-Szabó vagy Szabó-Kovács), ehhez pedig saját keresztnevüket kapcsolják. Itt fontos megkötés, hogy az ilyen összekapcsolt név csak kéttagú lehet.

Mi történik, ha nem tudnak megegyezni?

Ha a házasulandók nem jutnak egyezségre a házassági névről, akkor mindketten megtartják korábbi nevüket. Ez lehet a születési nevük, vagy akár egy korábbi házasságból megmaradt név is. Egyedüli korlátozás, hogy nem maradhat meg a korábbi házastárs nevének -né toldatos formája.

Mikor és hogyan kell nyilatkozni?

A névviselésről szóló nyilatkozatot a házasságkötési szándék bejelentésekor kell megtenni. Ha utólag mégis változtatnának, erre van lehetőség – egyetlen alkalommal, legkésőbb az esküvő kitűzött időpontját megelőző ötödik munkanapig.

Kapcsolódó jogi hírek

Kérdése vagy jogi problémája van?

Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 5 munkanapon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.

Kérdésem van
Meglévő ügyfél?
Lépjen be az ügyféltérbe

Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 5 munkanapon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.