Vagyon elleni bűncselekmények I.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2024. április 15. ( 236 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
Ahogyan az élet számos területén, a bírósági tárgyalások során is érvényesülnek követendő szabályok, különös tekintettel a pontosságra, az azonosítás szabályaira, a mobiltelefon használatra, a helyfoglalásra, az étel- ital fogyasztásra, illetve a felszólalás szabályaira.
A tárgyalásra illik pontosan megérkezni, amennyiben azonban ebben mégis akadályoztatva vagyunk és késünk, szükséges ezt a bíróság felé lehetőség szerint telefonos úton jelezni. Abban az esetben, ha egyáltalán nem tudunk részt venni a tárgyaláson, – és ez kötelező lett volna, mert idézést kaptunk – távollétünket igazolási kérelemmel tudjuk kimenteni a bíróság előtt, melynek akkor van helye, ha a távolmaradás oka önhibánkon kívüli.
Amennyiben bírósági idézést kaptunk a tárgyalás kezdetén azonosítani kell magunkat a bíróság előtt. Ehhez érvényes személyazonosító okmány (személyi igazolvány vagy útlevél vagy járművezetői engedély), valamint adóigazolvány és a lakcímet igazoló hatósági igazolvány szükséges.
A tárgyalóteremben a mobiltelefont szükséges lehalkítani, hogy az a folyamatban lévő tárgyalás menetét ne zavarja meg. Kép- és hangfelvételt kizárólag az arra feljogosított személy (pl. sajtó) készíthet.
Polgári peres eljárásokon a bíró bal keze felőli helyen foglal helyet az alperes, míg a bírótól jobbra kap helyet a felperes.
Büntető ügyekben az első sorban a vádlottak ülnek. A bíróságtól jobbra foglal helyet a büntető ügyekben az ügyész, illetve a magánvádló. A bíróság bal oldalán ül a büntető ügyekben a terhelt védője. Amennyiben a vádlottat rendőrök, börtönőrök kísérik, úgy a kísérők a második sorban ülnek, hátrébb foglalnak helyet a tanúk, valamint a hallgatóság.
A tárgyaló teremben kizárólag egészségi okból indokolt esetben (pl. cukorbetegség miatt) lehetséges ételt vagy italt fogyasztani, bírói engedéllyel.
Felszólalni mindig annak van lehetősége, akit a bíró erre feljogosít, nyilatkozattételre hív fel. A másik felet és a bírót közbeszólás nélkül végig kell hallgatni. A nyilatkozatot állva szükséges megtenni, ettől egészségügyi okból eltekinthet a bíró. Az ítélethirdetést szintén állva hallgatják meg a felek.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
Korábbi cikkünkben a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények kategóriáját ismertettük. Jelen cikkünkben a vagyon elleni bűncselekmények másik nagy kategóriájával foglalkozunk, az „sima” vagyon elle...
Bár messze még a 2023-as szezon, az esküvői szolgáltatók lefoglalása már javában megkezdődött. Mindenki igyekszik minél jobb áron, minél professzionálisabb szolgáltatásra szerződni. Nyilván az, hog...
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.