A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2025. május 6. ( 8 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
Sokan úgy gondolják, hogy a szülő tartási kötelezettsége automatikusan megszűnik, amikor a gyermek betölti a 18. életévét. Ez azonban nem minden esetben igaz. A Polgári Törvénykönyv (Ptk.) lehetőséget ad arra, hogy a továbbtanuló nagykorú gyermek – bizonyos feltételek mellett – továbbra is tartásra jogosult legyen.
Mikor jár tartás nagykorú gyermeknek?
A Ptk. szerint a szülő tartási kötelezettsége kiterjedhet nagykorú gyermekére is, amennyiben a gyermek tanulmányai miatt rászorul, és azokat folyamatosan, célirányosan végzi. A jogszabály elismeri, hogy a gyermek önálló életkezdéséhez nem mindig elegendő a középiskola elvégzése – szükség lehet további tanulmányokra, pl. egyetemi, főiskolai vagy szakirányú képzésekre is.
Az alábbi feltételeknek kell megfelelnie a gyermeknek:
- Ténylegesen és rendszeresen tanul (nem elegendő a beiratkozás, aktív hallgatói jogviszony szükséges),
- Tanulmányi kötelezettségeit ellátja, azaz nem húzza el a képzést saját hibájából,
- A tanulmányokat ésszerű időn belül megkezdi a középiskola befejezését követően.
Ha ezek teljesülnek, és a gyermeknek nincs saját jövedelme vagy vagyona, ami fedezné a megélhetését és tanulmányait, akkor a szülőt tartási kötelezettség terheli.
Mikor nem köteles a szülő tartani a nagykorú gyermekét?
A törvény kimondja, hogy a tartási kötelezettség nem korlátlan. A szülő mentesülhet a tartás alól, ha:
- A gyermek neki felróható okból nem tanul (pl. évet ismétel, lemorzsolódik),
- A gyermek életvitele vagy magatartása alapján érdemtelenné válik a tartásra (pl. kellő indok nélkül nem tartja a kapcsolatot a szülővel)
- A tartás biztosítása súlyosan veszélyeztetné a szülő létfenntartását, vagy más eltartandó kiskorú gyermekének tartását
Fontos kiemelni, hogy gyermek által tanúsított magatartás helytelenségét az összes körülmény tekintetében kell értékelni, igy figyelemmel kell lenni a szülők magatartására is, továbbá arra, hogy a gyermek magatartása a társadalmi megítélés szerint valóban felróható-e.
Milyen mértékű lehet a tartás?
A tartás mértékét több tényező befolyásolja:
- a gyermek indokolt szükségletei (pl. tandíj, lakhatás, utazás, tankönyv),
- a gyermek saját bevételei, támogatásai (pl. ösztöndíj, részmunkaidős munka),
- valamint a szülő vagyoni és jövedelmi helyzete.
A tartásdíj összege mindig az adott helyzethez igazodik, és a bíróság minden esetben egyedileg mérlegel. Nem követelhető több, mint amit a szülő ténylegesen képes nyújtani – különösen, ha több gyermeket is el kell tartania.
Tájékoztatási kötelezettség és igazolások
A nagykorú gyermek köteles időben tájékoztatni a szülőt arról, hogy tanulmányokat kezd vagy folytat, valamint kérésre igazolni is köteles, hogy aktív hallgatói státusza fennáll. Az oktatási intézmény a kötelezett szülő kérésére köteles kiadni a megfelelő igazolást.
Kapcsolódó jogi hírek
Kérdése vagy jogi problémája van?
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 5 munkanapon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanMeglévő ügyfél?
Lépjen be az ügyféltérbe
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 5 munkanapon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.