Mi a teendő munkabaleset esetén?
Munkabalesetnek az a baleset minősül, ami a munkavállalót a szervezett munkavégzés közben vagy azzal kapcsolatban éri, a baleset időpontjától és helyétől illetve a sérülést elszenvedett alkalmazott...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2024. november 8. ( 35 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
A szabadság kérdése mindig sok kérdést vet fel, és gyakran találkozunk olyan ügyfelekkel, akik nem teljesen ismerik a rájuk vonatkozó munkajogi szabályokat. Ez a cikk azzal a céllal készült, hogy válaszokat adjon a leggyakrabban felmerülő kérdésekre.
A Munka Törvénykönyve (Mt.) határozza meg a szabadság alapmértékét, amely évi 20 nap. Ez a szám a munkaszerződésben növelhető, de csökkenteni nem lehet.
Emellett pótszabadság is járhat, például életkor szerint: 25 éves kortól egy extra nap, 28 éves kortól kettő, és így tovább. Emellett gyermek után is jár pótszabadság, és létezik külön apaszabadság, valamint fiatal munkavállalóknak, egészségre ártalmas munkakörökben dolgozóknak és megváltozott munkaképességű személyeknek is járhat plusz szabadság.
Részmunkaidős foglalkoztatás esetén is jár szabadság, arányosan a munkavégzés óraszáma szerint.
Amennyiben év közben megszűnik a munkaviszonyunk, vagy új munkahelyen kezdünk, az éves szabadság arányosan jár. Ha a szabadságnapok arányában töredék nap keletkezik, fél nap felett azt egy teljes munkanapként kell számítani.
Főszabályként a szabadságot abban az évben kell kivenni, amikor az jár. Néhány kivétel:
Sokszor kérdezik ügyfeleink, hogy kiadható-e szabadság próbaidő alatt. Igen, a törvény ezt megengedi, azonban a munkáltató megtagadhatja a szabadságra vonatkozó kérelmet, ha az a próbaidő első három hónapjában érkezik.
A munkavállaló csupán hét nap szabadságot vehet ki saját döntése szerint, a többi napok beosztása a munkáltató joga. A munkáltató a munkavállalóval egyeztethet az időpontokról, de nem kötelező figyelembe vennie azt.
Fontos szabály, hogy a szabadságok beosztásakor a munkáltatónak évente legalább 14 egybefüggő nap szabadságot kell biztosítania a munkavállalónak, amelybe a munkaszüneti napok és pihenőnapok is beleszámítanak.
A szabadság pénzbeli megváltása nem engedélyezett, kivéve, ha a munkaviszony megszűnik, és a munkáltató az arányosan járó szabadságot nem adta ki. Ilyen esetekben a szabadság pénzbeli megváltása lehetséges, és az ezzel kapcsolatos igények három éven belül érvényesíthetők.
Bizonyos esetekben, például önkéntes tartalékos katonai szolgálat, hozzátartozó ápolása vagy gyermekgondozás esetén nem kell külön engedély a fizetés nélküli szabadság igénybevételéhez. Más esetekben azonban a munkáltató mérlegelheti, hogy engedélyezi-e a fizetés nélküli szabadságot.
Amennyiben fizetés nélküli szabadságot szeretnénk igényelni, legalább 15 nappal előtte írásban jelezni kell a munkáltatónak. A szabadság megszüntetését pedig 30 nappal korábban kell kérni.
A munkavállaló 7 nap szabadságát akkor veheti ki, amikor szeretné, kivéve, ha „kivételesen fontos gazdasági érdek” vagy „a működést közvetlenül és súlyosan érintő ok” miatt a munkáltató ezt megakadályozza.
Munkabalesetnek az a baleset minősül, ami a munkavállalót a szervezett munkavégzés közben vagy azzal kapcsolatban éri, a baleset időpontjától és helyétől illetve a sérülést elszenvedett alkalmazott...
A Munka Törvénykönyve egyértelműen rögzíti, hogy a munkáltató köteles megtéríteni a munkavállalónak a munkaviszonnyal összefüggésben okozott kárt. A munkáltató e kötelezettsége alól akkor mentesül,...
Ügyfelünk folyamatosan romló egészségi állapota miatt munkáját már nehezen tudta ellátni, üzemorvosi minősítései időről-időre rosszabbak voltak, munkáltatója mégsem bocsátotta el őt.
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.