Mi a teendő munkabaleset esetén?
Munkabalesetnek az a baleset minősül, ami a munkavállalót a szervezett munkavégzés közben vagy azzal kapcsolatban éri, a baleset időpontjától és helyétől illetve a sérülést elszenvedett alkalmazott...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2024. augusztus 21. ( 21 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
Gyakran előforduló probléma, hogy egy fizetési felszólítást a címzett nem vesz át, vagy nem foglalkozik vele érdemben. Amennyiben ez munkáltatói fizetési felszólítással fordul elő, akkor jóval súlyosabb jogi következményei vannak, mint egy „sima” fizetési felszólítás esetén. A munkáltatói fizetési felszólítás komoly fegyvertény, amit a tájékozott munkáltatóknak célszerű kihasználni, a munkavállalóknak pedig fokozottan számolni kell vele. Alábbiakban ennek részletszabályait ismertetjük.
A Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. tv. (továbbiakban: Mt.) tartalmazza a munkaviszonyból eredő igényérvényesítés szabályait. Főszabály a bírói út:
„A munkavállaló és a munkáltató a munkaviszonyból vagy az e törvényből származó igényét bíróság előtt érvényesítheti.”
A munkáltatói fizetési felszólítás intézménye kivételszabályt jelent a bírósági igényérvényesítés alól. Ennek megfelelően az Mt. a következő rendelkezéseket tartalmazza:
„A munkáltató a munkavállalóval szemben a munkaviszonnyal összefüggő és a kötelező legkisebb munkabér háromszorosának összegét meg nem haladó igényét fizetési felszólítással is érvényesítheti. A fizetési felszólítást írásba kell foglalni.”
Tehát a két kritérium, hogy munkaviszonnyal összefüggő igény legyen és nem haladhatja meg a kötelező legkisebb munkabér háromszorosát. Ez 2024-ben havibér esetén a következők szerint alakul:
A fizetési felszólítás előnye egy bírósági eljárással szemben, hogy gyakorlatilag minimális költséggel jár és sokkal gyorsabb a munkaügyi pernél. Munkáltatóként tehát érdemes élni a fizetési felszólítás lehetőségével, amennyiben követelést kíván érvényesíteni a munkavállalóval szemben.
A munkáltatói fizetési felszólítás fő joghatása, hogy végrehajtási záradékkal lehet ellátni. Ezt egyszerű fizetési felszólítás esetén nem lehet megtenni. A Bírósági Végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. tv. (továbbiakban: Vht.)
„A bíróság végrehajtási záradékkal látja el a munkáltatónak a munkavállalóval közölt és keresettel nem támadott fizetési felszólítását. A bíróság akkor látja el végrehajtási záradékkal a fizetési felszólítást, ha a perindítás hiányát a munkáltató igazolta. A felszólítás akkor látható el záradékkal, ha a tartozásnak a munkabérből való közvetlen levonására nincs lehetőség, vagy ez nem vezetett vagy aránytalanul hosszú idő múlva vezetne eredményre.Amennyiben végrehajtási záradékkal látnak el egy okiratot, akkor az korlátozások nélkül végrehajtható. Ennek értelmében tehát a munkáltatói felszólítás ugyanúgy végrehajtható gyakorlatilag, mint egy bírósági ítélet. Tehát nem célszerű a munkáltatótól kapott felszólítást olvasatlanul a kukába dobni.
Tekintve, hogy végrehajtási záradékkal látható el a dokumentum, a fizetési felszólításnak a végrehajthatósághoz szükséges alaki és tartalmi követelményeknek meg kell felelni. A Vht. szabályai szerint a végrehajtható okirat kiállításához az alábbi követelmények szükségesek.
A végrehajtható okiratot akkor lehet kiállítani, ha a végrehajtandó határozat
Látható tehát, hogy a felszólításnak kötelezést kell tartalmaznia, ennek hiányában ugyanis nincs mit végrehajtani. Továbbá, teljesítési határidőt is kell tartalmazni egy megfelelően írt fizetési felszólításnak.
A Kúria EH 2018.05.M11 sz. döntése részletesen foglalkozott a munkáltatói fizetési felszólítás további kötelező elemeivel. Eszerint kifejezetten munkáltatói fizetési felszólításnak kell minősíteni a felszólítást, tájékoztatást kell adni a joghatásairól. Pusztán munkavállalói tartozás megfizetésére felhívó munkáltatói levél nem minősül fizetési felszólításnak.
A felszólítást átvételtől számított 30 napon belül peres eljárásban, munkaügyi bíróság előtt lehet megtámadni. Amennyiben a felszólítás jogorvoslati tájékoztatót nem tartalmaz, akkor 6 hónap a határidő. Erre a hatályos perjogi szabályok alapján a munkáltató székhelye, a munkavállaló lakóhelye/tartózkodási helye szerinti törvényszék mellett az a törvényszék is illetékes, amelynek illetékességi területén huzamos ideig munkát végez vagy végzett. Amennyiben a perindítási határidőt elmulasztja a munkavállaló, akkor a fizetési felszólításra végrehajtási záradékot tud kérni a munkáltató.
Ezért mindenképpen érdemes munkáltatói fizetési felszólítás átvétele után haladéktalanul jogi képviselővel konzultálni az esetleges peres megtámadás lehetőségéről.
Munkabalesetnek az a baleset minősül, ami a munkavállalót a szervezett munkavégzés közben vagy azzal kapcsolatban éri, a baleset időpontjától és helyétől illetve a sérülést elszenvedett alkalmazott...
A Munka Törvénykönyve egyértelműen rögzíti, hogy a munkáltató köteles megtéríteni a munkavállalónak a munkaviszonnyal összefüggésben okozott kárt. A munkáltató e kötelezettsége alól akkor mentesül,...
Ügyfelünk folyamatosan romló egészségi állapota miatt munkáját már nehezen tudta ellátni, üzemorvosi minősítései időről-időre rosszabbak voltak, munkáltatója mégsem bocsátotta el őt.
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.